امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

گزارش تصویری / زندگی در بی وزنی

 0
فرادید| در تاریخ دوم نوامبر سال 2000ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) با سرنشینانی چندملیتی فعالیت‌های خود را آغاز کرد و از آن زمان تاکنون بیش از 200 فضانورد از 17کشور جهان به این \"جزیره بی وزن\" رفته و در آن تحقیق کرده‌اند.
باآغاز عملیات ساخت و ساز ایستگاه فضایی بین‌المللی در نوامبر سال 1998، روزدوم نوامبر سال 2000 بود که نخستین گروه سکنه انسانی به این آزمایشگاه مدارگرد وارد شد. در این روز گروه اکسپدیشن یک شامل تیمی بین‌المللی از فضانوردان به ایستگاه فضایی سفر کردند که آغازی بر 15 سال ماموریت بی وقفه این سکونتگاه مدارگرد پیچیده بود.
 
پساز ورود اولیه سکنه در سال 2000، ایستگاه فضایی به عنوان زیستگاه و تاسیسات آزمایشگاهی مدارگرد برای فضانوردان سازمان‌های فضایی که به ساخت آنکمک کرده‌اند، یعنی ناسا، سازمان فضایی روسیه، سازمان فضایی اروپا، سازمانفضایی چین و سازمان فضایی کانادا، عمل کرده است.

هرگروه معمولا شش ماه در ایستگاه باقی می‌ماند و همه سکنه ایستگاه باید تجربیات علمی مانند پرورش سبزیجات، چاپ سه‌بعدی اجسام و مشاهده عملکرد حیوانات در فضا انجام دهند. 

 تاکنوندر این ایستگاه فضایی 141 فضانورد آمریکایی، 44روس، هفت ژاپنی، هفت کانادایی، پنج ایتالیایی، سه فرانسوی، سه آلمانی و یک فضانورد از هر یک از کشورهای برزیل، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سوئد، هلند، بلژیک، اسپانیا، قزاقستان و مالزی زندگی کرده‌اند.

(تصاویر)

شش‌نفر به طور هم‌زمان در ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) زندگی می‌کنند و این در حالی است که این ایستگاه فضاییِ شش سرنشین با سرعتی بیش از ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت در فضا در حرکت است. این ایستگاه فضایی هر ۹۰ دقیقه یک بار زمین را دور می‌زند. 

(تصاویر)

این‌هااولین سرنشینانی بودند که زمانی طولانی را در ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) سکنا گزیدند. ویلیام شفرد، فضانورد آمریکایی (وسط)، در کنار یوری گیدسنکو (چپ) و سرگئی کریکالف (راست)، دو شهروند روس. آنها دوم نوامبرسال 2000 به مدت136 روز در آی‌اس‌اس اقامت کردند. 

(تصاویر)

ربات‌هایبسیاری در ایستگاه فضایی بین‌المللی به کار رفته‌اند. در این تصویر ربات کانادارم- 2 دیده می‌شود. این رباط حدود 20 متر طول دارد و می‌تواند وزنه‌ای 100هزار کیلوگرمی را بلند کند. این رباط اکنون در حال جا‌‌به‌جایی استفان رابینسون در فضا است. 

(تصاویر)

آی‌اس‌اس پس از کره ماه روشن‌ترین مرکزی است که شب‌ها آن را در آسمان با چشم غیر مسلح نیز می‌توان دید. 

(تصاویر)

کارکنان جدید و مواد مورد نیاز توسط فضاپیماها به ایستگاه فضایی بین‌المللی (آی‌اس‌اس) منتقل می‌شوند. 

(تصاویر)

عکسی از ایستگاه فضایی بر فراز منطقه سیبری

(تصاویر)

 مایکهاپکینز در بیست‌و‌چهارم دسامبر سال ۲۰۱۳ موفق شد در جریان پیاده‌روی در خارج ایستگاه فضایی آی‌اس‌اس، این ایستگاه را از خارج آن مشاهده کند.

(تصاویر)

تصویری از ایستگاه فضایی بر فراز زمین در لحظه به وقوع پیوستن شفق قطبی

(تصاویر)

 تاسال 2011 فضاپیمای آتلانتیس این وظیفه را به عهده داشت، اما از آن سال تاکنون تنها فضاپیمای روسی سایوز است که این وظیفه را به عهده دارد.

(تصاویر)

فضانورد کارن نیبرگ از داخل ایستگاه فضایی به بیرون نگاه می‌کند.

(تصاویر)

فضانورد ناسا، کژیل لیندگرین در حال کوتاه کردن موهای فضانورد روس سرگی وولکوف

(تصاویر)

تصویری از آب های جنوب جزیره الترا در باهاماس از فراز ایستگاه فضایی

(تصاویر)

کریس کسدی فضانورد ناسا با استفاده از دوربین در حال عکاسی از زمین

(تصاویر)

عکسی از فضاپیمای اندور در فضا؛ این عکس را یکی از خدمه ایستگاه بین المللی برداشته است.

کد خبر : 306
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید