امروز 27 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 18 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

فیلم / اول مرغ به‌وجود آمده است یا تخم‌مرغ؟

 1
حتماً برای یک بار هم که شده این سؤال را شنیده‌اید: اول مرغ به‌وجود آمده است یا تخم‌مرغ؟ اما تا به‌حال به نتیجه‌ای هم رسیده‌اید؟
نتیجه‌ای که پاسخ‌گوی سؤالات بعدی شما در زمینه‌های مشابه نیز باشد؟ در این ویدیو که بهزبان انگلیسی است، میشل مافیت و گرِگوری بروان چند پاسخ قابل فهم را به این مسأله خواهند داد، موضوعی که حدود دو هزار سال افراد مختلف را در پیدا کردن جواب ناکام گذاشته بود. در ادامه نکات مهم مطرح شده در ویدیو برای شماترجمه شده است.

ترجمه ویدیو: این سؤالی است که تقریباً از زمان یونان باستان تا قرن بیست و یکم افراد زیادی را به چالش کشیده است و هنوز هم تعداد بی‌شماری هستند که بی‌صبرانه در تلاش برای دانستن پاسخ آن می‌باشند.

سؤال اینست: «کدام اول به‌وجود آمده است؟ مرغ یا تخم‌؟»

از آنجا که egg به معنای «تخم» می‌باشد و نه لزوماً «تخم‌مرغ»، اگر سؤال را به صورت لغوی و ادبی مطرح کنیم، ساده می‌شود. موجودات تخم‌گذار مدت‌ها قبل از مرغ وجود داشته‌اند بنابراین می‌توان گفت «تخم»‌ قبل از مرغ به‌وجود آمده است.

egg-or-chicken-2

اما اگر سؤال را به گونه‌ای دیگر مطرح کنیم مسأله کمی دشوار می‌شود:

«مرغ اول به‌وجود آمده است یا تخم‌مرغ؟»

در این حالت حتماً به خود می‌گویید اگر مرغ از تخم بدنیا آمده است، پس خود تخم‌مرغ از کجا آمده است؟ یعنی باید مرغ دیگری باشد تا تخم‌مرغ را به‌وجود آورده باشد. برگشتیم به خانه اول:

«کدام یک اول ‌به‌وجود آمده است؟»

egg-or-chicken-3

برای پاسخ به این سؤالات دو گروه را معرفی می‌کنیم.

گروه الف: «مرغ»

تحقیقات نشان می‌دهد که برای ایجاد «تخم‌مرغ» به پروتئینی به نام OV-17نیاز داریم که منحصراً در تخمدان مرغ تشکیل می‌شود. بدون چنین پروتئینی پوسته تخم‌مرغ هرگز ایجاد نخواهد شد. پس نتیجه می‌گیریم بدون وجود مرغ عملاً تخم‌مرغی هم در کار نخواهد بود. اما اساس این فرضیه اول از همه به تعریف و ماهیت «تخم‌مرغ» بر‌می‌گردد. بدین معنا که وقتی می‌گوییم: «تخمِ‌مرغ» آیا منظور ما یک «تخم» تشکیل شده توسط یک «مرغ» است؟ یا یک «تخم» که حاوی «جوجه» یا همان «مرغ» است؟ اما مشخصاً پروتئین OV-17باید از جایی آمده باشد. اگر یک فیل تخم بگذارد و از داخل آن یک شیر بیرونبیاید، آیا این تخم فیل است یا تخم شیر؟ چنین سؤالی ما را به سوی دیگر داستان هدایت می‌کند:

egg-or-chicken-4

گروه ب: «تخم»

در طول فرایند زاد و ولد، دو موجود اطلاعات ژنتیکی خود را در قالب DNA به نسل بعدی انتقال می‌دهند. اما بازتولید این DNAدر طول چندین هزار سال و نسل‌های متفاوت هرگز برابر اولین نسخه و شکل خود نخواهد بود و اغلب باعث ایجاد تغییراتی جزئی در بدن موجود جدید شده و در نهایت گونه‌های جدید موجودات خلق خواهند شد. اما این جهش‌های ژنتیکی باید در سلول اولیهرخ دهند بنابراین باید موجودی بسیار شبیه به مرغ که می‌توانیم «مرغ نخستین» بنامیم با یک «مرغ نخستین» دیگر جفت‌گیری کرده باشد و به‌خاطر یک جهش کوچک ژنتیکی، باعث ایجاد اولین «مرغ» شده‌ که درون یک «تخم» رشد کرده است. پس نتیجه اینکه «تخم‌مرغ» اول به‌وجود آمده است.

در این میان ممکن است گروه الف این بحث را پیش بکشد که این یک «مرغ» می‌باشد که نهایتاً درون تخمدان یک «مرغ نخستین» ایجاد شده است. با این حال باید به یاد داشته باشید که تنها «یک» جهش به تنهایی باعث خلق گونه‌ای جدید نخواهد شد.

ما معمولاً دوست داریم موجودات مختلف را بر اساس چیزی که اکنون می‌بینیم طبقه‌بندی کنیم نه آن چیزی که میلیون‌ها سال قبل بوده‌اند. به طور مثال سگ و گرگ از یک خانواده هستند اما طبقه‌بندی فعلی به ما می‌گوید که گرگ‌ها درنده‌خو و انسان‌گریز هستند اما سگ‌ها وفادار و انسان‌دوست.

اگر بخواهیم تمام آنچه را که پیش‌تر گفتیم خلاصه کنیم به دو طرح کلی می‌رسیم:

۱. برخی گونه‌های اولیه تخم‌گذار مانند تمساح یا موجودات مشابه، در طی فرایند تکامل تبدیل به «مرغ نخستین» شدند و که این فرایند به ایجاد «تخمِ‌ مرغِ نخستین»‌ ختم شد. در یکی از هزاران تخمی که به این شکل ایجاد شد، جهشی ژنتیکی رخ داد و که باعث خلق اولین «مرغ» (به شکل امروزی)‌ گردید. و در نهایت پس از آن، هسته اولین «تخم‌مرغ» (به شکل امروزی) در تخمدان مرغ تشکیل شد. در این طرح، مرغ اول به‌وجود آمده است.

۲. یک «مرغ نخستین» یک تخم گذاشته که درون آن «مرغ»‌ (به شکل امروزی) رشد کرده که در طبقه‌بندی ما، آن تخم، «تخم‌مرغ» (به شکل امروزی) نامیده می‌شود.

egg-or-chicken-1

 نتیجه کلی که می‌توان از این بحث گرفت اینست که بدون در نظر گرفتن اینکه آیا در مورد «تخمِ مرغی نخستین» حرف میزنیم یا یک «تخم‌مرغ» معمولی، اولین مرغ (به شکل امروزی) از درون یک تخم در آمده است، بنابراین «تخم» اول به‌وجود آمده است.

نظر شما چیست؟ آیا تا به‌حال در این موردبا کسی بحث کرده‌اید؟ نتیجه نهایی این مطلب را قبول دارید؟ یا حتی فرضیه‌ای جدید می‌توانید در اختیار دیگران قرار دهید؟ قسمت نظردهی در اختیار شماست.کد خبر : 14
اشتراک:

نظرات کاربران

  1. سلام مطلب مفید و آموزنده ای بود.من خودم همیشه این سوالو یه سوال بیهوده و بی جواب میدونستم اما الان دیدم بدم نمیگه.در کل با نظر اولی و بوجود اومدن تخم بیشتر موافقم. عالی بود ممنون

نظر خود را بیان کنید