امروز 25 ام مرداد ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 16 ام ماه آگوست سال 2018 میلادی

برترین باشگاه‌های اروپا از نگاه آمار

 0
رئــال مادرید، رکورددار بلا‌منازع...
جام قهرمانان باشگاه‌های اروپا بدون تردید معتبرترین تورنومنت باشگاهی در دنیاست که هر سال با حضور ۳۲ تیم، نظر میلیون‌ها فوتبال‌دوست را در سراسر جهان به خود معطوف می‌کند. این رقابت‌ها به‌طور رسمی از سال ۱۹۵۲ میلادی آغاز شد. البته در ابتدا، تیم‌هایی که در لیگ کشورشان عنوان قهرمانی را بدست می‌آوردند، جواز شرکت در این جام را کسب می‌کردند و باشگاه‌های دوم و سوم هر لیگ، بسته به سهمیه تعیین شده از سوی یوفا، راهی جام یوفا و قهرمان جام حذفی هر کشور، جواز حضور در جام برندگان جام باشگاه‌های اروپا را می‌گرفتند.

اما با تغییر سیاست‌های فدراسیون فوتبال اروپا، یوفا، جام برندگان جام باشگاه‌ها منحل شد و بنا به قدرت و عملکرد باشگاه‌های هر لیگ، از سوی این فدراسیون، برای هر‌یک از لیگ‌ها، سهمیه در نظر گرفته شد. چنانچه دیگر، تنها قهرمانان لیگ‌ها نیستند که در این جام حضوردارند. بلکه بنا به سهمیه در نظر گرفته شده، کشورهای اروپایی، از ۱ تا ۴ نماینده به این تورنومنت اعزام می‌کنند که خود باعث هیجان و رقابت بیشتری نزد باشگاه‌ها می‌شود. این قانون، در ساختار این لیگ و نام آن اثرگذار شد و از جام قهرمانی اروپا به جام قهرمانان باشگاه‌های اروپا تغییر نام داد.

با مقدمه‌ای که در بالا بیان شد، قصد داریم باشگاه‌های پرافتخار این جام را معرفی کنیم.

در مجموع، ۲۲ باشگاه در اروپا موفق به فتح این جام شده‌اند. رئــال مادرید تنها تیمی‌است که ۱۰ بار فاتح آن شده و در عین حال، اولین باشگاهی است که در تعداد قهرمانی اروپا، به عدد ۵ دست یافت. تنها ۲ تیم دیگر هستند که ۱۰ بار و بیشتر، تجربه حضور در فینال را داشته‌اند؛ آث‌میــلان و بایرن‌مونیخ. حال‌آنکه ۱۲ باشگاه دیگر نیز هستند که بیش از یک قهرمانی دارند. علاوه ۳ باشگاه فوق، لیــــورپول، آژاکــس، بارســلونا، اینتــرمیلان، منچستر یونایتد، بنفـــیکا، ناتیـــنگهام فارست، یـــوونتوس و پــورتو، این مجموعه را تشکیل می‌دهند. ۱۷ باشگاه نیز تجربه حضور در فینال را در دارند، اما موفق به کسب جام نشدند.

بر اساس آمار، ۲۲ باشگاهی که در طول این سال‌ها، این جام را از آن خود کرده‌اند، متعلق به ۱۰ کشور هستند. باشگاه‌های اســپانیا با ۱۴ قهرمانی در اروپا بهترین عملکرد را داشته‌اند. تیم‌های باشگاهی ایتالیـــا و انگلستـــــان با ۱۲ بار قهرمانی، به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند. آلمانی‌ها با ۷، هلندی‌ها با ۶ و پرتغالی‌ها با ۴ قهرمانی در جام باشگاه‌های اروپا، در تعقیب‌شان هستند.

۳۵ شهر اروپایی تا امروز، در دیدار نهایی، نماینده داشته‌اند که در این میان، نمایندگان ۲۱ شهر، جام را از آن خود کرده‌اند. شهر‌های میلان و مادرید با ۱۰ قهرمانی صدرنشین شهرهای پر افتخار اروپا هستند. حال آنکه، شهر میلان با قهرمانی هر دو نماینده‌اش، یعنی آث‌میـــلان و اینترمیــــلان عملکرد بهتری نسبت به نمایندگان شهر مادرید داشته است. اتلتیکو مادرید، دیگر باشگاه همشهری رئال مادرید، تاکنون عنوانی بهتر از نائب قهرمانی بدست نیاورده است

باشگاهحضور در فینالقهرمانینائب قهرمانیسال قهرمانیسال نائب قهرمانی
رئال مادرید۱۳۱۰۳۱۹۵۶, ۱۹۵۷, ۱۹۵۸, ۱۹۵۹, ۱۹۶۰, ۱۹۶۶, ۱۹۹۸, ۲۰۰۰, ۲۰۰۲, ۲۰۱۴۱۹۶۲, ۱۹۶۴, ۱۹۸۱
آث میلان۱۱۷۴۱۹۶۳, ۱۹۶۹, ۱۹۸۹, ۱۹۹۰, ۱۹۹۴, ۲۰۰۳, ۲۰۰۷۱۹۵۸, ۱۹۹۳, ۱۹۹۵, ۲۰۰۵
بایرن مونیخ۱۰۵۵۱۹۷۴, ۱۹۷۵, ۱۹۷۶, ۲۰۰۱, ۲۰۱۳۱۹۸۲, ۱۹۸۷, ۱۹۹۹, ۲۰۱۰, ۲۰۱۲
بارسلونا۸۵۳۱۹۹۲, ۲۰۰۶, ۲۰۰۹, ۲۰۱۱, ۲۰۱۵۱۹۶۱۱۹۸۶۱۹۹۴
لیورپول۷۵۲۱۹۷۷۱۹۷۸۱۹۸۱۱۹۸۴۲۰۰۵۱۹۸۵۲۰۰۷
آژاکس۶۴۲۱۹۷۱, ۱۹۷۲, ۱۹۷۳, ۱۹۹۵۱۹۶۹, ۱۹۹۶
اینتر میلان۵۳۲۱۹۶۴, ۱۹۶۵, ۲۰۱۰۱۹۶۷, ۱۹۷۲
منچستر یونایتد۵۳۲۱۹۶۸, ۱۹۹۹, ۲۰۰۸۲۰۰۹, ۲۰۱۱
بنفیکا۷۲۵۱۹۶۱, ۱۹۶۲۱۹۶۳, ۱۹۶۵, ۱۹۶۸, ۱۹۸۸, ۱۹۹۰
یوونتوس۷۲۵۱۹۸۵, ۱۹۹۶۱۹۷۳, ۱۹۸۳, ۱۹۹۷, ۱۹۹۸, ۲۰۰۳
ناتینگهام فارست۲۲۰۱۹۷۹, ۱۹۸۰—–
پورتو۲۲۰۱۹۸۷, ۲۰۰۴—–
سلتیک گلاسکو۲۱۱۱۹۶۷۱۹۷۰
هامبورگ۲۱۱۱۹۸۳۱۹۸۰
استوا بخارست۲۱۱۱۹۸۶۱۹۸۹
مارسی۲۱۱۱۹۹۳۱۹۹۱
بورسیا دورتموند۲۱۱۱۹۹۷۲۰۱۳
چلسی۲۱۱۲۰۱۲۲۰۰۸
فاینورد۱۱۰۱۹۷۰—–
استون ویلا۱۱۰۱۹۸۲—–
پی‌اس‌وی آیندهوون۱۱۰۱۹۸۸—–
ستاره‌سرخ بلگراد۱۱۰۱۹۹۱—–
رنس۲۰۲—–۱۹۵۶, ۱۹۵۹
اتلتیکو مادرید۲۰۲—–۱۹۷۴, ۲۰۱۴
والنسیا۲۰۲—–۲۰۰۰, ۲۰۰۱
فیورنتینا۱۰۱—–۱۹۵۷
اینتراخت‌فرانکفورت۱۰۱—–۱۹۶۰
پارتیزان بلگراد۱۰۱—–۱۹۶۶
پاناتینایکوس۱۰۱—–۱۹۷۱
لیدز یونایتد۱۰۱—–۱۹۷۵
سنت اتین۱۰۱—–۱۹۷۶
بورسیا        مونشن‌گلادباخ۱۰۱—–۱۹۷۷
کلاب بروژ۱۰۱—–۱۹۷۸
مالمو سوئد۱۰۱—–۱۹۷۹
رم۱۰۱—–۱۹۸۴
سمپدوریا۱۰۱—–۱۹۹۲
بایر لورکوزن۱۰۱—–۲۰۰۲
موناکو۱۰۱—–۲۰۰۴
آرسنال۱۰۱—–۲۰۰۶کد خبر : 324
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید