امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

حجم مبادلات تجاری ایران و فرانسه به حدود 500 میلیون یورو رسید

 0
تهران - ایرنا - وزیر جهادکشاورزی گفت: تهران و پاریس در سال میلادی گذشته نزدیک به 500 میلیون یورو مبادلات تجاری داشتند که سهم ایران از صادرات به این کشور 57 میلیون یورو ثبت شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمود حجتی بعد از ظهر دوشنبه در جلسه عمومی هیات 'مدف بین الملل'فرانسه و اعضای اتاق ایران، اظهار داشت: فرانسه سومین صادرکننده کالا در سال 2014 بود که در بین 28 کشور عضو اتحادیه اروپا جایگاه پنجمین شریک تجاری کشورمان را کسب کرد.
وی با اشاره به سفر سال گذشته خود به فرانسه و حضور وزیر امور خارجه این کشور در تهران پس از برجام، افزود: اراده مقامهای عالی دو کشور برپایه توسعه روابط قرار گرفته است.
حجتی افزود: دفتر تجاری فرانسه در تهران امروز گشایش یافت و از طریق ویدئو کنفرانس نخستین سرمایه گذاری یک شرکت فرانسوی در زمینه تکثیر بچه ماهی در جزیره قشم توسط وزیر کشاورزی و جنگلداری آغاز بکار کرد.
وی یادآور شد: سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران بیانگر عزم سیاسی پاریس برای توسعه روابط اقتصادی با تهران بود و پیام دعوت رئیس جمهور فرانسه از حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی برای دیدار از این کشور که مورد پذیرش قرار گرفته، زمینه ساز گسترش همکاریهای دو جانبه است.
حجتی از بخش حمل ونقل، کشاورزی، زیربنایی، صنعت و معدن، بانکی به عنوان زمینه های مناسب همکاریهای دو کشور نام برد.
وی افزود: ایران وفرانسه دارای سابقه تاریخی همکاری دو جانبه در سطوح مختلف هستند و پس از توافق برجام دور جدیدی از همکاریهای بین المللی آغاز شده و با شرایط موجود در منطقه مقابله با گروه تخریب گر داعش ضرورت دارد .
وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد : کمیته همکاریهای مشترک بین تهران و پاریس خرداد ماه سال جاری برپا شد و طی آن 6 تفاهمنامه در حوزه های مختلف بخش خصوصی و دولتی امضا و به مورد اجرا گذاشته شد .
هیات فرانسوی که با مشارکت بیش از 160 نفر به تهران آمده ، قرار است تا روز چهارشنبه (یکم مهرماه ) با طرفهای ایرانی پیرامون مسایل مورد علاقه به رایزنیهای لازم بپردازد .
کد خبر : 70
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید