امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

ایران سهام بانک توسعه زیرساخت آسیا را خرید

 0
این بانک که در اکتبر سال ۲۰۱۴ میلادی با امضای یادداشت تفاهم میان ۲۷ کشور در پکن شکل گرفت، نهاد توسعه‌ ای چندجانبه‌ای است که سرمایه آن بیشتر به ساخت تاسیسات زیربنایی اختصاص داده خواهد شد.
معاون وزیر امور اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی ایران از خرید سهام یک بانک آسیایی توسط ایران خبر داد و گفت: خرید ۲.۸ درصد از سهم یک بانک چند ملیتی نهایی شد.

محمد خزاعی در گفتگوبا مهر گفت: ایران در راستای اثرگذاری در برخی سازمان‌های منطقه‌ای، اقدام به خرید سهام برخی بانک‌های چند ملیتی کرده است که از سوی کشورهایی همچون چین و روسیه راه‌اندازی شده‌اند. بر این اساس، خرید ۲.۸ درصد از سهام بانک زیرساخت آسیایی که به تازگی از سوی چین راه‌اندازی شده وکشورهای متعددی در آن سهام‌دار هستند، نهایی شده است.

معاونوزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ایران همچنین قصد دارد که سهام بانک بریکس را هم که روسیه، چین، هند، برزیل و برخی کشورهای دیگر در آن سهام دارند، خریداری کند اما هنوز میزان دقیق آن مشخص نیست و نیاز به مذاکره دارد.

عضویت ایران و خرید سهام بانک توسعه زیرساخت آسیایی از این جهت حائز اهمیت است که این بانک قرار استرقیبی برای بانک جهانی باشد. این بانک که در اکتبر سال ۲۰۱۴ میلادی با امضای یادداشت تفاهم میان ۲۷ کشور در پکن شکل گرفت، نهاد توسعه‌ ای چندجانبه‌ای است که سرمایه آن بیشتر به ساخت تاسیسات زیربنایی اختصاص داده خواهد شد.

دفتر مرکزی این بانک که تاسیس آن تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۱۵) به اتمام خواهد رسید، در شهر پکن پایتخت چین قرار دارد. چین که مبتکر راه اندازی بانک توسعه زیر ساخت آسیا به شمار می آید، قرار است حدود ۵۰ میلیارد دلار در این بانک سرمایه گذاری و نزدیک به ۵۰ درصد سهامش را از آن خود کند. 

جمهوری اسلامی ایران که از جمله کشورهای مؤسس این بانک به شمار می‌آید، هجدهم فروردین ۱۳۹۴ به عنوان سی و چهارمین کشور به عضویت بانک توسعه زیرساخت آسیا در آمد.

کشورهایمختلف جهان از جمله ایران، بنگلادش، برونئی، کامبوج، چین، هند، اندونزی، اردن، قزاقستان، کویت، لائوس، لوکزامبورگ، مالدیو، مالزی، مغولستان، برمه، نپال، نیوزیلند، عمان، پاکستان، فیلیپین، قطر، عربستان سعودی، سنگاپور، سریلانکا، سوییس، تاجیکستان، تایلند، بریتانیا، ازبکستان، ویتنام، استرالیا، اتریش، برزیل، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئیس از جمله اعضای بانک توسعه زیر ساخت آسیا (AIIB) به شمار می آیند.
منبع: مهر

کد خبر : 478
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید