امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

بی‌اعتنایی بازارها به حوادث پاریس

 0
اقدامات تروریستی اخیر پاریس در حالی در روزهای تعطیلی بازارهای جهانی رخ داد که نگرانی‌هایی از نوسان شدید این بازارها به‌دلیل اتفاق‌های اخیر فرانسه وجود داشت تا جایی که چشم‌ها روز دوشنبه به روند معاملات در همه بازارها دوخته شده بود.
شین اولیور، رییس اقتصاددانان در موسسه سرمایه‌گذاری ای‌ام‌پی در سیدنی، می‌گوید: «رهبران جهان قتل عام در پاریس را محکوم کردند و از اطراف جهان به حمایت از اهالی پاریس برخاستند. این وضعیت به احتمال تنها تاثیر غیرارادی روی تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری‌ها خواهد داشت. تاریخ به ما خواهد گفت که آیا تاثیر این حملات محدود خواهد بود یا نه، که من هم همین‌طور فکر می‌کنم. بازارها به سرعت به این مسئله واکنش نشان خواهند داد و بعد، بر مسائل دیگری متمرکز خواهند شد. »

ایجی کینوشی، رییس تحلیل تکنیکی بازار بورس در موسسه خرید و فروش دایوا در توکیو نیز می‌گوید: «اگر این حمله در طول هفته و در ساعت‌های کاری رخ می‌داد، به احتمال تاثیرش بر بازارهای جهانی نگران‌کننده بود اما اکنون که در آخرین ساعات روز جمعه اتفاق افتاده، بازارها برای هضم اطلاعات فرصت خواهند داشت. » وقتی که حملات در آخرین ساعت‌های کاری وال استریت رخ داد، شاخص‌ها حدود ۱ درصد سقوط کرد. برخی کارشناسان نیز معتقدند اقدام تروریستی اخیر در پاریس نه‌تنها باعث رکود مضاعف اقتصاد اروپا می‌شود بلکه بازار فلزات و به‌ویژه فولاد را نیز گرفتار رکود می‌کند. کیوان جعفری طهرانی، مشاور خانه اقتصاد در تحلیل تاثیر حادثه تروریستی پاریس بر بازار فولاد و سنگ‌آهن گفت: «بازار بین‌المللی فلزات و مواد معدنی در کل دنیا با کاهش تقاضا روبه‌روست و هر اتفاق و رویدادی می‌تواند تاثیر منفی بر روند سیاست‌گذاری شرکت‌های بزرگ که به‌عنوان رهبران بازار شناخته می‌شوند، بگذارد. » اما با آغاز نخستین روز کاری بازارهای جهانی پس از حمله تروریستی پاریس شاخص سهام نیکی کاهش یافت.
در روز دوشنبه بعد از اتفاقی که در فرانسه رخ داد سهام در بازارهای مطرح جهانی برای مدت کوتاهی ارزان فروخته شد ولی تعداد کمی از استراتژیست‌ها انتظار دارند این مسئله تاثیر بلندمدت در اقتصاد و بازار جهانی بگذارد.

 


تلاطم در بازارها
کشورهای دیگر اروپا نگران وقوع دوباره حملات تروریستی در کشورهای خود هستند و این موضوع باعث شده بازارهای سراسر جهان متلاطم شوند.
بازار بورس اروپایی یورونکست روز شنبه اعلام کرده بود بازارهای مالی فرانسه روز دوشنبه طبق معمول گشایش خواهند یافت اما تحلیلگران فرانسوی با توجه به تعطیلی بسیاری از رستوران‌ها و فروشگاه‌های پاریس در روزهای شنبه و یکشنبه، پیش‌بینی کردند هرگونه تحولات بازار بورس فرانسه در مقایسه با زمان حملات علیه نشریه فکاهی شارلی ابدو و سوپرمارکت کوشر در ژانویه، بیشتر به چشم خواهد آمد. بازار سهام بزرگ فرانسه در نخستین دقایق آغاز معاملات، ۱/۱درصد ریزش کرد و شاخص کک ۴۰ در شرایطی که سرمایه‌گذاران همچنان پیامدهای حملات تروریستی پاریس در سراسر جهان را هضم می‌کنند، عقب‌نشینی کرد. اما شاخص فرانسه تنها شاخص اروپایی نبود که کاهش را تجربه کرد. شاخص FTSE ۱۰۰ انگلیس در ابتدای معاملات ۰/۶درصد افت کرد در حالی‌که داکس آلمان و ام‌آی‌بی ایتالیا هم اندکی از ارزش خود را از دست دادند.
درواقع بازارهای سهام اروپایی بازارهای آسیا را دنبال کردند که به دنبال کشتارها در پایتخت فرانسه و هجوم سرمایه‌گذاران به سوی دلار و طلا، به سطح پایین‌تری نزول کردند.
سقوط بازارهای سهام به معنای سود سرمایه‌گذاران اوراق قرضه است. بازده اوراق خزانه ۲ساله امریکا که اواخر اکتبر افزایش قابل ملاحظه‌ای داشت، از ۰/۸۶درصد در روز پنجشنبه به ۰/۸۳درصد کاهش یافت.

 


طلا، رونق گرفت
سقوط بازارهای سهام اروپا و آسیا در حالی پس از حملات تروریستی در پاریس اتفاق افتاد که سرمایه‌گذاران با احساس ناامنی، به سمت خرید فلز زرد هجوم بردند و قیمت طلا در دنیا به دلیل رشد تقاضا، افزایش یافت. طلا در بازار جهانی به‌دنبال حملات تروریستی در پاریس که تقاضا برای پناهگاه مطمئن سرمایه را برانگیخت، برای نخستین بار در ۵ روز گذشته صعود کرد. هر اونس طلا برای تحویل فوری پس از بازگشایی بازار سنگاپور ۰/۹درصد افزایش یافت و به ۱۰۹۳ دلار رسید.
در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با ۱/۳درصد یا ۱۴/۱۰ دلار افزایش، به ۱۰۹۵ دلار صعود کرد.
قیمت طلا هفته گذشته ۰/۵درصد کاهش یافت و این فلز ارزشمند روز پنجشنبه به ۱۰۷۴ دلار سقوط کرد که پایین‌ترین قیمت از فوریه سال ۲۰۱۰ بود.
در بدترین حادثه تروریستی بیش از یک دهه اخیر اروپا، تیم‌های گروه تروریستی داعش ۱۲۹ نفر را در پاریس کشتند. به گفته تحلیلگر کومرس بانک، این حادثه ممکن است تقاضای کوتاه‌مدت برای طلا را تقویت کند.
طلا همواره پناهگاه مطمئن سرمایه به‌شمار می‌رود و تقاضا برای این فلز در شرایط بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی افزایش پیدا می‌کند. به گفته سام لاگلین، معامله‌گر شرکت ام‌کی‌اس، افزایش خرید طلا که در پی حملات تروریستی انجام‌شده، ممکن است کمک کند تا این فلز به بالای سطح ۱۱۰۰ دلار صعود کند.
براساس گزارش بلومبرگ، با این‌همه تحلیلگران بر این باورند که صعود قیمت طلا کوتاه‌مدت خواهد بود و قیمت این فلز زرد تحت تاثیر اقدامات بانک مرکزی امریکا قرار دارد.
طلا از ابتدای امسال میلادی تاکنون تحت‌تاثیر دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در امریکا، ۷/۸درصد کاهش قیمت داشته است. این فلز زرد که در سال‌های گذشته به دلیل پایین ماندن تورم و نرخ‌های بهره نزدیک به صفر، به پناهگاه مطمئن سرمایه تبدیل شده بود، از رکورد قیمت سال ۲۰۱۱ حدود ۴۰درصد کاهش نشان می‌دهد و به سوی سومین کاهش سالانه متوالی پیش می‌رود. افزایش نرخ‌های بهره با افزایش هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازده به‌شمار می‌رود، جذابیت سرمایه‌گذاری این فلز را کمتر کرده و در مقابل از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند.

 


ورق یک‌روزه برگشت
بر اساس گزارش بلومبرگ، همان طور که انتظار می‌رفت تقاضا برای پناهگاه مطمئن دارایی که در نخستین روز گشایش بازارهای جهانی پس از حملات تروریستی روز جمعه پاریس به وجود آمده بود، به سرعت ضعیف شد زیرا سابقه واکنش به حوادث تروریستی در ۱۵ سال گذشته نشان داده که عمر واکنش بازار کوتاه‌مدت است. به این ترتیب در پی طولانی‌شدن احتیاط سرمایه‌گذاران پس از حوادث پاریس و جبران بخشی از اثرات نزولی ایجادشده توسط دلار قوی و ضعف در تقاضای خریداران اصلی طلا، قیمت این فلز زرد در آغاز معاملات روز گذشته مجدد کاهش یافت. به گزارش رویترز، انتظارات بازار از افزایش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو در ماه آینده در حال بالارفتن است که باعث فرستادن دلار به بالاترین ارزش خود مقابل سبد ارزهای دیگر در ۶ ماه اخیر شده است. نرخ بهره بالاتر منجر به این خواهد شد که طلا برای دارندگان دیگر ارزها گران‌تر شود.
دیک پون مدیر شرکت هرائوس اعلام کرد: «به نظر می‌رسد در تمام دنیا اقتصاد تضعیف شده است؛ به‌ویژه در چین و هند که بازاری بالقوه برای مصرف‌کنندگان هستند. »

 


چین و هند بزرگترین مصرف‌کنندگان طلا
براساس این گزارش در معاملات دیروز، هر اونس طلا با افتی ۰/۱درصدی یکهزار و ۷۷ دلار و ۸۰ سنت معامله شد.
فرانسیس اولاند رییس‌جمهور فرانسه از امریکا و روسیه درخواست کرده تا نقش بیشتری در ائتلاف جهانی علیه داعش داشته باشند. بازار سهام آسیا نیز در روز سه‌شنبه با رشد آغاز به کار کرد؛ این در حالی بود که وال استریت بعد از حملات پاریس گام‌های بلندی برداشت در حالی که انتظارات برای افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر از سوی فدرال رزرو همچنان دلار را صعودی نگه داشته است. رهبران بزرگترین اقتصادهای دنیا به دنبال رساندن تولیدهای جمعی خود به بیش از ۲ درصد در سال ۲۰۱۸م هستند، با این وجود رشد همچنان نابرابر بوده و کمتر از حد انتظار باقی مانده است.

کد خبر : 468
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید