امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

اعتراض آقای وزیر به پنهان کردن اطلاعات

 0
عباس آخوندی ، وزیر راه و شهرسازی : قانون دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات نباید فقط شعار باشد .
قانون دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات چندی است که از سوی مجلس تصویب شده است. این قانون که به نوعی متضمن شفافیت در همه بخش‌های حکومتی ایران خواهدبود، حالا برای اجرای معطل جدیت مسئولان است. این موضوع دیگر قانونی است که نباید درگیر بروکراسی‌های اداری شود و باید همه چیز در ایران را زیر ویترین شیشه‌ای افکار عمومی قرار دهد. درخصوص این قانون که به نوعی حقوق شهروندی مردم محسوب می‌شود، وزیر راه و شهرسازی یکی از افرادی است که جدیت خاصی از خود نشان داده است.
دیروز عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی یکی از سخنرانی‌های خود را با همین محور انجام داد تا چراغی تازه در این مسیر روشن شود. آخوندی که در حاشیه افتتاح پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی صحبت می‌کرد، با تاکید بر این‌که شفاف‌سازی اطلاعات عامل اصلی کاهش فساد اقتصادی است، به این موضوع اشاره داشت که وقتی همه مردم از جزییات آمار، پروژه‌ها، پیمانکاران و اطلاعات یک دستگاه اطلاع داشته باشند، دیگر کسی نمی‌تواند دروغ بگوید یا به راحتی مرتکب فساد  شود.
او که منتقد رویه اختفای اطلاعات در دستگاه‌های اجرایی کشور نشان می‌داد، از خود شروع کرد و گفت که ریسک اطلاع‌رسانی شفاف به مردم را پذیرفته است. این عضو کابینه یازدهم با تاکید بر جدیت دولت در این حوزه از اقدامات وزارتخانه تحت سرپرستی خود برای شروع انتشار اطلاعات دستگاه‌های زیرمجموعه برای عموم مردمیاد کرد و گفت: برای چه باید اطلاعاتی که زندگی شهروندی مردم را ساده‌تر می‌کند و موجب افزایش رفاه و رضایتمندی عمومی می‌شود، تنها پشت درهای بسته یک ارگان حبس شود و بستر ایجاد رانت و فساد را ایجاد کند؟
به جز آخوندی، ٢ تن از نمایندگان مجلس نیز در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه به جزییات قابل توجهی از بودجه عمرانی کشور اشاره کردند. براساس گفته عبدالرضاعزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس حجم غالب بودجه سالانه کشور صرف دستمزدها و خورد و خوراک و معیشت مردم می‌شود و تنها ٢١‌درصد این سهم به بخش عمران کشور تعلق می‌گیرد. عزیزی همچنین به آمار استعمال دخانیات در کشور اشاره و اعلام کرد: معادل کل بودجه عمرانی کشور توسط مردم ایران دود می‌شود و به هوا می‌رود و سپس همین مردم از خودشان می‌پرسند چرا ما با تمدنچند‌هزار ساله، در توسعه بسیار عقب‌تر از کشورهای پیشرفته هستیم؟! جزییات این سخنرانی‌ها را در ادامه می‌خوانید:
به عبارت تکریم ارباب رجوع اعتقاد ندارم
وزیرراه و شهرسازی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات اعلام کرد: این مصوبه قابل تقدیر نباید به شعار خلاصه شود و اطلاعات دستگاه‌ها باید به صورت شفاف در دسترس مردم قرار گیرد زیرا شفافیت در اطلاع‌رسانی موجب کاهش فساد  می‌شود.
آخوندی ادامه داد: این‌که می‌گوییم مردم به اطلاعات دسترسی داشته باشند به معنی آن نیست که توقع داریم مردم از جزییات امنیتی یا سیاسی اطلاع داشته باشند بلکه این به آن معناست که مردم اطلاعات مورد نیاز زندگی شهروندی را دریافت کنند و خروجی این اطلاعات رفاه و رضایتمندی مردم باشد. تنها در این بستر شفاف اطلاع‌رسانی است که می‌توانیم مانع از بروز فساد بشویم. به‌عنوان مثال ما در وزارت
 راه و شهرسازی جزییات واگذاری یک پروژه و پیمانکار آن را به مردم اطلاع‌رسانی کردیم. وقتی اطلاعات شفاف و در دسترس همگان باشد، کسی نمی‌تواند دروغ بگوید یا به راحتی مرتکب فساد شود.
او تاکید کرد: بارها در ادارات مختلف و از زبان مدیران عبارت «تکریم ارباب‌ رجوع» را شنیده‌ایم.من اصلا به این جمله اعتقاد ندارم. این به آن معناست که ما هنوز در باطن خود را رئیس و از موضع بالا می‌بینیم و خدمت به مردم را لطف می‌دانیم؛ در صورتی که خدمت به مردم لطف نبوده و انجام وظیفه‌ای است که به عهده ما گذاشته شده است.  او ادامه داد: جالب است که این تکریم ارباب رجوع نیز به شعار خلاصه می‌شود و مردم از عملکرد برخی دستگاه‌ها رضایت ندارند و مطالبات‌شان تبدیل به غرولند شده است. این درحالی است که در یک سیستم شفاف وپاسخگو و در بستری که دسترسی شهروندان به اطلاعات آزاد است، آنها به راحتیمی‌توانند پاسخ مطالبات خود را از کانال‌های قانونی دریافت کنند و نارضایتی‌ها به حداقل برسد.
مخاطرات اطلاع‌رسانی شفاف به مردم را پذیرفته‌ام
وزیرراه و شهرسازی با اشاره به شروع پروسه اطلاع‌رسانی شفاف در وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های زیرمجموعه آن تاکید کرد: در جامعه این‌که گسست اجتماعی بسیار زیاد است، ارایه شفاف اطلاعات ریسک بیشتری دارد اما من به‌عنوان یک مدیر سیاسی و اجرایی تمام مخاطرات این اقدام را پذیرفته‌ام و جزییات اطلاعات عملکردی این وزارتخانه، پروژه‌ها، اطلاعات آماری و مستندات دستگاه‌ها در اختیار مردم قرار می‌گیرد.  آخوندی پایگاه اطلاع‌رسانی شهراه را یکی از مصادیق شفاف‌سازی اطلاع‌رسانی به مردم دانست و گفت: این پایگاه به تازگی راه‌اندازی شده است و در آن ٥٦٩ خدمت به مردم ارایه می‌شود اعم ازفروش بلیت‌های هوایی، جاده‌ای، ریلی، دریایی و سایر خدمات حمل‌ونقلی و همچنین خدمات شهرسازی و خدمات مربوط به مسکن و املاک.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تضمین ارایه این خدمات گفت: برای تضمین کارآیی این خدمات تک‌تک فرآیندهای ارایه شده در این سایت را بررسی کرده‌ایم تا ببینیم گلوگاه‌ها و گره‌های کار کجا هستند و پاسخگویی آنلاین به مردم وجود دارد. درباره تمام موضوعات اعم از گزارش تخلفات ساخت‌وساز در یک منطقه تا نارضایتی از نحوه پذیرایی در قطار و هواپیما. آخوندی با بیان این‌که از اینتعداد خدمات درحال حاضر ٣٧ خدمت وارد سایت و عملیاتی شده‌ است، گفت: ٥٣٠ خدمات دیگر به تدریج وارد سایت شهراه می‌شود؛ همچنین تمام اطلاعات فرصت‌هایسرمایه‌گذاری را هم می‌توان در این سایت مشاهده کرد و تمام ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در این سایت در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد و به این ترتیب تلاش می‌کنیم رانت اطلاعاتی برای انجام سرمایه‌گذاری‌ها و فرصت‌های اشتغال در حوزه راه و شهرسازی وجود نداشته باشد و تمام شهروندان ایرانی از دورترین روستاها تا کلانشهرها از جزییات فرصت‌های اشتغال و سرمایه‌گذاری دراین حوزه به‌صورت آنلاین و بی‌واسطه  مطلع شوند.
روزنامه شهروند

کد خبر : 440
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید