امروز 29 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 20 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

پیشنهادهای جدید نفتی روی میز زنگنه

 0
اجرای «برجام» وارد فاز تازه‌ای شده و رفت‌وآمد هیات‌های اقتصاد و تجاری خارجی برای مذاکره و سرمایه‌گذاری در ایران با برنامه‌هایی جدیدتر دنبال می‌شود.
برخی از هیات‌هایی که در ماه‌های اخیر وارد تهران شده‌اند برای پیگیری نتایج جلسات قبل و گروهی دیگر با بسته‌های پیشنهادی جدید برای آغاز یا از سرگیری همکاری جدید، مهمان مقامات ایرانی شده‌اند. صنعت نفت ایران به‌دلیل قیمت تمام‌شده مناسب تولید نفت از یک سو و امنیت و آرامش اخیر حاکم بر کشور از سوی دیگر، بهترین گزینه برای فعالیت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های بین‌المللی است؛بر همین اساس در ماه‌های بعد از توافق هیات‌های نفتی بسیاری برای دیدار و مذاکره با مقامات نفتی وارد ایران شدند. صمت در این گزارش به بخشی از مذاکرات ایران در حوزه انرژی پرداخته که توسط مقامات خارجی که در ماه‌های اولیه بعد از توافق مهمان وزیر نفت ایران بوده‌اند؛ انجام شده است. بدون شک بررسی اعلام آمادگی مقامات برخی از کشورها برای خرید نفت یا مشارکت در توسعه میدان‌های نفتی و گازی ایران و شرح رایزنی‌های مقامات ایران در آن سوی مرزها این فهرست را طولانی‌تر خواهد کرد؛ اما در این گزارش به بررسی مذاکرات برخی از مهمانان ایران می‌پردازیم. بر همین اساس ۱۱ کشوری که با ۱۱ پیشنهاد به ایران آمدند عبارتند از:
ایتالیا
 وزیر نفت ایران اواسط مرداد امسال با پائولو جنتیلونی، وزیر امور خارجه و فدریکا گوئیدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا و کلودیو دسکالزی، رییس شرکت «انی» ایتالیا دیدار کرد. ایتالیا از دیرباز علاقه‌مندی خود به همکاری نفتی با ایران را نشان داده بود. «دارخوین» یکی از میدان‌های مهم نفتی است که نامه‌نگاری‌ها برای حضور «انی» در آن پیش از اینها آغاز شده است.
ژاپن
 ژاپنی‌ها نخستین هیات شرق قاره کهن بودند که راهی ایران شدند و سری به وزارت نفت زدند تا در اتاق زنگنه خواسته‌های‌شان را مطرح کنند. ژاپن اهمیت فراوانی برای ایران دارد چراکه خریدار نفت محسوب می‌شود. شرکت‌های ژاپنی خواستار حضور در توسعه میدان‌های نفتی و صنعت پتروشیمی ایران هستند.
فرانسه
 اگر کشورهای دیگر به یک دیدار با مقامات وزارت نفت بسنده می‌کردند، فرانسه کشوری بود که ۲ بار دست به کار شد. در حالی که فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در ساختمان وزارت نفت مهمان زنگنه بود؛ مدیران شرکت‌های نفتی فرانسه نیز با هیاتی تجاری راهی ایران شده و رایزنی با زنگنه را در دستور کار قرار دادند. چند روز پیش «استفان میشل» یک مقام ارشد شرکت توتال نیز در کنفرانس نفت و نیرو با اشاره به آمادگی این شرکت فرانسوی به منظور بازگشت به صنعت نفت ایران، اعلام کرد: توتال آماده تامین فاینانس و تامین فناوری‌های مورد نیاز صنعت نفت و گاز ایران است. مدیر بخش خاورمیانه و شمال افریقای توتال فرانسه با بیان اینکه نخستین مشارکت نفتی شرکت توتال فرانسه در ایران به سال ۱۹۹۵ میلادی و اجرای طرح‌های پارس جنوبی باز می‌شود، اظهار کرد: پس از افزایش تحریم‌های بین‌المللی، فعالیت‌های شرکت توتال در ایران متوقف شد.
وی از تامین فاینانس، فناوری‌های روز و دانش فنی به‌عنوان ۳ برنامه جدید کاری توتال در ایران پس از تحریم‌ها یاد کرد و افزود: توتال فرانسه دارای تجربیات گسترده بین‌المللی در منطقه خاورمیانه، افریقا، برزیل و حتی روسیه است.
 آلمان
 آنها از ابتدا به دعوت وزیر نفت راهی ایران شدند. به این ترتیب بخشی از مذاکراتی که آن سوی مرزها آغاز شده بود، داخل ایران پیگیری شد. آلمان‌ها که زمانی شریک اول تجاری ایران محسوب می‌شدند مشتریان خوبی برای نفت ایران هستند. آنها نه‌تنها به پتروشیمی ایران می‌نگرند بلکه خواستار سرمایه‌گذاری برای کاهش شدت مصرف انرژی در ایران هستند.
 اسپانیا
 دیدار وزیر نفت با وزیر صنعت، انرژی و گردشگری اسپانیا از دیگر دیدارهای زنگنه با خارجی‌ها بود. بدون شک همکاری‌های آتی ایران و اسپانیا از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، چراکه بیژن زنگنه از اعلام آمادگی اسپانیا برای استفاده از پایانه‌های واردات گاز (ال. ان. جی) این کشور برای ورود ایران به بازار گاز اروپا خبر داده و گفته است مذاکرات ایران و اسپانیا در این زمینه ادامه خواهد یافت. اسپانیا خواستار خرید دوباره نفت از ایران است.
لهستان
 وزیر نفت، مهر امسال با معاون نخست‌وزیر و وزیر اقتصاد لهستان دیدار و گفت‌وگو کرد. امیرحسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت با ارائه توضیحاتی کلی تاکید کرد که یکی از محورهای مذاکرات ایران با لهستان به صنعت پتروشیمی باز می‌شود.
ترکمنستان
 وزیر امور خارجه ترکمنستان در سفر به تهران به دیدار با همتای ایرانی‌اش بسنده نکرد و تصمیم گرفت دیداری با زنگنه نیز داشته باشد. ترکمنستان هر چند بزرگ‌ترین عرضه‌کننده گاز طبیعی به ایران است اما اهمیت فوق‌العاده دیگری نیز در معادلات انرژی ایران دارد. ایران اقتصادی‌ترین مسیر برای دسترسی ترکمنستان به بازارهای انرژی منطقه است.
ارمنستان
 وزیر نفت برای دومین بار در ۲ سال اخیر با وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان دیدار کرده است. ایران مسیر مطمئن و اقتصادی برای ترانزیت انرژی کشورهای حاشیه خزر است. موقعیتی که پس از قطع سواپ از سوی سیدمسعود میرکاظمی، وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد آسیبی جدی دیده و احیای این موقعیت محور مذاکرات ایران و کشورهای حاشیه خزر است.
کره‌جنوبی
 کره‌ای‌ها هر چند در دوران سخت تحریم تلاش می‌کردند خود را به‌عنوان شریک استراتژیک معرفی کنند اما در حقیقت چندان به دوستی دیرینه‌شان پایبندی نداشتند. کره‌ای‌ها مشتریان مهمی برای نفت ایران محسوب می‌شوند و شرکت‌هایی دارند که خواستار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران بوده و از ورود به توسعه میادین نفتی و گازی استقبال می‌کنند.
اتریش
 در ماه‌های اخیر فعالان اقتصادی اتریش در قالب هیات بلند پایه‌ای راهی ایران شدند و تقاضای‌شان برای افزایش خرید نفت از ایران را مطرح کردند. اتریشی‌ها می‌گویند قصد دارند پس از دوران پساتحریم روابط اقتصادی محکم‌تری به‌ویژه در حوزه انرژی با ایران داشته باشند.
افریقای جنوبی
 آنها به‌طور رسمی نام خود را به‌عنوان نخستین مشتریان نفتی ایران ثبت کردند. امضای پیش سندی میان ایران و افریقای جنوبی باعث می‌شود بلافاصله بعد از لغو تحریم‌ها افریقای جنوبی نخستین مشتری نفتی ایران در دوران جدید باشد.
تهران؛ میزبان مدیران بزرگ نفتی جهان
ورود مدیران عامل و ارشد ۱۰ شرکت بزرگ نفت، گاز، برق و پتروشیمی جهان که برای آشنایی با فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و انرژی ایران در هفته‌های گذشته وارد تهران شدند، از تازه‌ترین خبرهای این حوزه است. ورود مدیران عامل و هیات‌های همراه شرکت‌های توتال فرانسه، انی ایتالیا، «اوام‌وی» اتریش، میتسویی، چیودا، «جِی‌جی‌سی» و میتسوبیشی هیتاچی پاورسیستم ژاپن، لینده و زیمنس آلمان، شرکت چند ملیتی اف. جی. ایی، آنسالدو ایتالیا و ایرلیکویید انگلیس به تهران و گفت‌وگو با مقامات ایرانی نشان از علاقه دو طرف در همکاری مشترک نفتی دارد.
فردای ورود نیز در جلساتی با حضور وزرای نفت و نیرو، مدیران و نمایندگان ارشد این شرکت‌ها در جریان جزییات تحولات و برنامه‌های توسعه صنایع نفت، برق و انرژی ایران در دوران پساتحریم قرار گرفتند. گروهی هم در کنگره نفت و نیرو که هفته پیش برگزار شدحضور یافتند تا بیشتر با پروژه‌های انرژی ایران در پساتحریم و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران آشنا شوند. مدیران برخی از این شرکت‌ها درباره آخرین وضعیت بازار جهانی نفت و صنایع انرژی جهان به اظهار نظر پرداختند و همچنین راه‌های همکاری با ایران مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار گرفت. از این‌رو بر اساس اخبار منتشر شده، افرادی چون استفان میشل، مدیر خاورمیانه و شمال افریقای شرکت توتال فرانسه، راینر سیله مدیرعامل «اوام‌وی» اتریش، مدیرعامل شرکت لینده، مدیرکل بخش «ال. ان. جی» شرکت میتسویی ژاپن، رییس شرکت بین‌المللی اف. جی. ایی، سرجیو دی لوکا مدیرعامل شرکت آنسالدو، نوریو ساساکی مدیرعامل اجرایی مدیرعامل شرکت میتسوبیشی هیتاچی پاورسیستم، نایب رییس ارشد بخش بین‌الملل و پایداری شرکت ایرلیکویید، رییس شرکت چیودا، نائب رییس ارشد شرکت «جِی‌جی‌سی» از دیگر سخنرانان نشست تخصصی صنایع نفت و انرژی ایران بودند.
در آخرین روزهای هفته گذشته روس‌ها نیز برای مذاکره درباره مشارکت نفتی وارد تهران شدند. توسعه میدان‌های نفت و گاز در حوزه دریای خزر، محور این مذاکرات بود؛ هرچند که به گفته رکن‌الدین جوادی ایران آمادگی مذاکره با تمامی شرکت‌های نفتی خارجی از جمله شرکت‌های روسی به منظور مشارکت و همکاری در طرح‌های صنعت نفت و گاز را دارد. پس از این مذاکرات «الکساندر نوواک» وزیر فدراسیون انرژی روسیه به منظور دیدار و گفت‌وگو با بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران راهی تهران شد. همزمان با سفر وزیر فدراسیون انرژی روسیه، مدیران عامل ۸ شرکت بزرگ نفت و گاز روسیه شامل مدیران عامل و روسای شرکت‌های گاز پروم، روس نفت، گازپروم نفت، زاروبژ نفت، استروی ترانس گاز، باش نفت، گاز استروی و روس گیائولوگیا راهی تهران شدند.
نخستین قراردادهایی که به امضا می‌رسد
برخی از شرکت‌های نفتی خارجی در سفرهای اخیر، پرونده‌های پروژه‌ها و قراردادهایی را به همراه دارند که بحث و بررسی آنها را در ماه‌های گذشته با مقامات ایرانی به انجام رسانده‌اند. شرکت «اوام‌وی» اتریش از این دسته به شمار می‌رود که برای مشارکت و بازگشت در طرح «توسعه میدان نفتی چشمه خوش» در غرب ایران اعلام آمادگی کرده است. شرکت «اوام‌وی» اتریش شریک سابق نفت و گاز ایران، از شرکت‌هایی بود که تا پیش از اعمال تحریم‌های بین‌المللی، قراردادها و تفاهمنامه‌هایی به منظور توسعه بلوک نفتی مهر، فروش سالانه ۲/۲میلیون تن ال‌ان‌جی، مشارکت در طرح ایران ال. ان. جی و طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده بود. هر چند که به گفته این مقام اتریشی حتی در دوران تحریم هم دفتر «اوام‌وی» هیچ‌گاه در تهران به‌طور کامل تعطیل نشد اما حالا ایجاد همکاری‌های بیشتر در زمینه توسعه میدان‌های نفت و گاز ایران با استفاده از فناوری‌های موجود و جدید، در دستور کار شرکت «اوام‌وی» قرار گرفته است تا به این ترتیب دامنه همکاری میان شرکت‌های فعال در صنعت نفت و گاز ۲ کشور افزایش یابد.
 بخش انرژی ایران همچنان زیر ذره‌بین
ایران دومین دارنده منابع نفت و گاز جهان است که هر چند از نظر میزان ذخایر نفتی پس از عربستان قرار می‌گیرد و حجم ذخایر متعارف گازی‌اش از روسیه کمتر است اما با احتساب مجموع ذخایر نفت و گاز، بزرگ‌ترین دارنده ذخایر متعارف انرژی در جهان تلقی می‌شود. اعمال تحریم‌ها از سوی امریکا، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران باعث شد بخش انرژی با مشکلات متعددی روبه‌رو شود. سختگیرانه‌تر شدن تحریم‌ها در سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ و ورود اروپا به تحریم خرید نفت از ایران منجر به کاهش قابل توجه تولید و صادرات نفت ایران شده است. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش انرژی ایران همچنان با نگاه ویژه غربی‌ها و شرقی‌های خواستار سرمایه‌گذاری در ایران، روبه‌رو است و یک سر مذاکرات هیات‌هایی که راهی تهران می‌شوند به وزارت نفت می‌رسد. شاید به این دلیل بیژن نامدار زنگنه و معاونانش در ماه‌های اخیر با تعدد دیدار با خریداران و سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ نفتی روبه‌رو بوده‌اند. جلساتی که از ماه‌های قبل و از نخستین توافق «برجام» آغاز شده و گام به گام و یک به یک به نتیجه خواهد رسید.

کد خبر : 418
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید