امروز 30 ام تیر ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 21 ام ماه جولای سال 2018 میلادی

بیشترین میلیونرها کجا زندگی می‌کنند؟

 0
۳۸۳ میلیون نفر در جهان ثروتی بیش از ۱۰۰ هزار دلار آمریکا دارند.
به گزارش عصر پیشرفت تعداد ثروتمندان، محل زندگی آن‌ها و میزان ثروت‌شان همواره جالب توجه بوده است. تفاوت سطح ثروت، تعداد و کشور محل اقامت، میلیونرهای جهانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته منظور از میلیونرها، ثروت‌های میلیون دلاری است و هر یک میلیون دلار آمریکا، برابر با سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است. در سال گذشته گزارشی درباره رشد قوی و زیربنایی ثروت همراه با افزایش ارز ارائه شد که بر اساس آن دو عامل مذکور مجموعاً منجر به اضافه شدن چهار میلیون نفر به مجموع میلیونرها بوده است. ایالات متحده آمریکا ۱/۶ میلیون نفر از اعضای جدید گروه میلیونرها را به خود اختصاص داده و ناحیه یورو ۸۵۰ هزار نفر دیگر را رشد اساسی در سال جاری چندان متفاوت نیست، اما نوسانات نرخ ارز افزایش سال گذشته تعداد میلیونر را در بیشتر نقاط دنیا خنثی کرده و اغلب حتی از آن بیشتر هم شده است. هفته نامه تجارت فردا، گزارش موسسه کردیت سوئیس را از تغییرات ثروت جهانی در سال جاری منتشر کرده است.
بر اساس این گزارش در حال حاضر در جهان ۳۸۳ میلیون نفر بزرگ‌سال ثروتی بیش از ۱۰۰ هزار دلار آمریکا دارند. این گروه ۳۴ میلیون نفر را در برمی‌گیرد که بیش از یک میلیون دلار آمریکا ثروت دارند، افرادی که کم‌تر از یک درصد کل جمعیت افراد بالغ جهان را تشکیل می‌دهند و در عین حال ۴۵ درصد از کل ثروت خانوارهای جهان را در اختیار دارند. بر اساس تخمین انجام شده، ۱۲۳ هزار و ۸۰۰ نفر در این گروه ثروتی بیش از ۵۰ میلیون دلار آمریکا و ۴۴ هزار و ۹۰۰ نفر ثروتی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار آمریکا دارند.
کدام کشورها بیشترین تعداد میلیونرهای دلاری را دارد؟
در دنیا آمریکا بیشترین تعداد میلیونرهای دنیا را با ۱۵ هزار و ۶۵۶ نفر در خود جای داده است، یعنی چیزی حدود ۴۶ درصد از کل جمعیت میلیونرها. در مرحله بعدی، انگلستان با ۲ هزار و ۳۶۴ نفر قرار دارد. یک کشور آسیایی در رتبه سوم است. دو هزار و ۱۲۶ نفر، برابر با ۶ درصد از کل جمعیت ثروتمندان جهان، در ژاپن زندگی می‌کنند. اما به طور کلی، در پی بحران‌های اقتصادی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از میلیونرهای دلاری دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ کم‌تر شده‌اند. بیشترین تعداد کاهش میلیونرها نیز با ۶۸۰ هزار نفر مربوط به ژاپن بوده است.
حمید بیگلری، اقتصاددان ۵۷ ساله ایرانی-آمریکایی و قائم مقام سابق سیتی گروپ در گفت‌وگو با تجارت فردا در خصوص تغییرات ثروت در جهان، افزایش آن در آمریکا و کاهش آن در اروپا می‌گوید:«آمریکا و اروپا هر دو دارای اقتصادهای مبتنی بر بازار آزاد هستند. حال اگر وضعیت اقتصادی این دو را با هم مقایسه کنید، احتمالا این پرسش در ذهن شما ایجاد می‌شود که به چه دلیل رشد آمریکا نسبت به اروپا بیشتر بوده است؟ دلیل این تفاوت، به فلسفه سیستم سرمایه‌داری حاکم بر اروپا و آمریکا برمی‌گردد. من می‌توانم به چند مورد از این تفاوت‌ها اشاره کنم. اول این‌که تاکید اقتصاد آمریکا بر رشد ثروت است. اما در اروپا بر توزیع ثروت تاکید می‌شود. در عین حال، میزان دریافت مالیات در اروپا بیشتر از آمریکاست. به این دلیل که هدف اصلی سیستم سرمایه‌داری اروپا، ایجاد رفاه اجتماعی است اما هدف اصلی در مدیریت نظام اقتصادی آمریکا اصلاح ساختار کاری متغیر و پربازده است. از این منظر، فلسفه آمریکا و اروپا با یکدیگر متفاوت است. نکته بعد، تاکید آمریکا بر ایجاد فرصت ثروت‌سازی است اما اروپا بر ایجاد امنیت مالی تاکید دارد.اختلاف دیگری که می‌توان از آن یاد کرد تعادل میان کار و زندگی در اروپا است. معمولا در اروپا بر کار کم‌تر و زندگی آرام‌تر تاکید می‌شود ولی در آمریکا تاکید بسیار زیادی بر میزان کار وجود دارد. بنابراین وقتی این دو نظام اقتصادی را در مقام مقایسه قرار می‌دهیم میزان بی‌کاری در اروپا را تقریبا دو برابر میزان بی‌کاری در آمریکا خواهیم دید. یا میران بی‌کاری جوانان در کشورهای اروپایی سه تا پنج برابر بیش از میزان بی‌کاری جوانان آمریکایی است. بنابراین تمام مشوق‌های اقتصادی در داخل و بطن یک سیستم سرمایه‌‌گذاری باعث اختلافات بسیاری میان این دو سیستم می‌شود.»

کد خبر : 40
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید