امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

آیا غول‌های پیش‌بینی قیمت نفت وجود دارند؟

 0
یک بار در سمیناری یکی از اقتصاددانان گفت بهای نفت به صورت ذاتی و ماهیتی امری اتفاقی است یعنی می‌توان برای آن به کمک آمار عدد و رقم آورد اما نمی‌توان آن را پیش‌بینی کرد.
دانشجویی که کنار دست من نشسته بود گفت منظورش چیست؟ من نیز توضیح دادم که یعنی قیمت نفت قابل پیش‌بینی نیست و تصادفی است. اقتصاددانان از واژه استاکاستیک استفاده می‌کنند تا باهوش‌تر به نظر بیایند.

به صورت کلی می‌توان گفت قیمت نفت در کوتاه‌مدت با تنوع بسیار و به دلایل مختلفی به صورت غیر قابل پیش‌بینی حرکت می‌کند اما در درازمدت عدم قطعیت کمتری در این زمینه وجود دارد

مطالعات اخیر از فیلیپ تتلاک و دن گاردنر نشان می‌دهد که افراد نسبتاً تازه‌کار در بسیاری از موارد از افراد حرفه‌ای بهتر عمل می‌کنند. در حوزه بازار سهام این افراد تازه‌کار، سرمایه‌گذاران کوچک نام دارند، آنها اغلب گران می‌خرند و ارزان می‌فروشند.

نمونه‌های بسیاری از پرتاب‌کنندگان دارت وجود دارند که متخصص سرمایه‌گذاری یا بازار شناخته می‌شوند، مثل هشت‌پایی که برنده جام جهانی را پیش‌بینی می‌کرد. البته شما همیشه در آن پرتابی می‌شنوید که با خوش‌شانسی به صفحه دارت خورده‌است.

البته دلایلی نیز وجود دارد که توجیه می‌کند چرا یک متخصص بازار نمی‌توانند پیش‌بینی‌های اقتصادی قوی داشته باشد. مدیرعامل یک شرکت نفتی نمی‌تواند یک پیشگو یا یک اقتصاددان باشد و عموماً دانشی سطحی از صنعت نفت دارد. در مقابل بسیاری از کسانی که کتاب‌هایی در این باره چاپ می‌کنند اغلب فقط تازه‌کارانی در این عرصه هستند.

من در مقاله‌ای که در سال 1994 به چاپ رسید نگاهی به پیش‌بینی‌های درازمدت در بازار نفت انداختم. در آنجا به این نکته دست پیدا کردم که بین بحران نفتی ایران در سال 1979 تا سقوط قیمت نفت در سال 1986 اکثریت پیش‌بینی‌ها در مورد قیمت نفت، بالا و افزایشی بود. حتی در دوره‌ای که بهای نفت در اوایل دهه 80 میلادی سقوط کرد باز هم جامعه کارشناسان اصرار داشتند که بهای نفت به زودی بهبود خواهد یافت. به نظر آشناست؟ به صدها مقاله‌ای فکر کنید که از سال گذشته و پس از سقوط قیمت نفت از 100 دلار به زیر 50 دلار در مورد بهبود بهای نفت نوشته شده‌است.

تئوری‌هایی نیز وجود دارد که می‌گوید شاید یک پیش‌بینی اشتباه باشد اما میانگین پیش‌بینی‌ها قطعاً درست خواهد بود. اما در مورد قیمت نفت این مسئله کاملاً اشتباه بوده‌است. دلیل آن نیز بدشانسی نیست بلکه تئوری بد است.

به صورت کلی می‌توان گفت قیمت نفت در کوتاه‌مدت با تنوع بسیار و به دلایل مختلفی به صورت غیر قابل پیش‌بینی حرکت می‌کند اما در درازمدت عدم قطعیت کمتری در این زمینه وجود دارد.
مایکل لینچ/تحلیلگر اقتصاد نفت و انرژی
منبع: فوربز


کد خبر : 318
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید