امروز 31 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 22 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

اگر ایران به سازمان تجارت جهانی بپیوندد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

 0
سازمان تجارت جهانی سازمانی بین المللی است که تجارت بین کشورها را اداره می کند. درحالیکه تقریبا همه کشورها عضو این سازمان هستند، ایران جزو کشورهایی است که در این سازمان عضو نیست. ایران اولین بار در سال 1996 برای عضویت در سازمان تجارت جهانی درخواست داد اما مخالفت آمریکا مانع ملحق شدن ایران به این سازمان شد.
روزنامه واشنگتن پست نوشت اگر ایران به سازمان تجارت جهانی بپیوندد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به گزارش فرهیختگان آنلاین، نشریه واشنگتن پست نوشت: سازمان تجارت جهانی سازمانی بین المللی است که تجارت بین کشورها را اداره می کند. درحالیکه تقریبا همه کشورها عضو این سازمان هستند، ایران جزو کشورهایی است که در این سازمان عضو نیست. ایران اولین بار در سال 1996 برای عضویت در سازمان تجارت جهانی درخواست داد اما مخالفت آمریکا مانع ملحق شدن ایران به این سازمان شد. ایران به ارائه درخواستهایش ادامه داد و در سال 2005 آمریکا به دلیل ادامه مذاکرات هسته ای با ایران اجازه داد تا این درخواست روندش را طی کند. اکنون که ایران با جامعه بین الملل به توافق هسته ای رسیده است قصد دارد به محض برداشته شدن تحریم ها به سازمان جهانی تجارت ملحق شود.

ملحق شدن به سازمان تجارت جهانی چه تاثیری بر ایران خواهد داشت؟

عضویت در سازمان تجارت جهانی مستلزم تغییرات عمده است. ایران باید تعرفه ها را کاهش و اقتصاد را بازسازی کند. مقامات دولتی ایران اعلام کرده اند عضویت در سازمان تجارت جهانی از اولویت هاست. ایران می خواهد اقتصادش را گسترش دهد و در آن تنوع ایجاد کند و سطح استاندارد زندگی مردم را بالا ببرد. پیوستن به سازمان تجارت جهانی می تواند به ایران در تحقق این امر کمک کند. این امر سرمایه گذاری بین المللی در بخش انرژی ایران را تسریع خواهد کرد. گسترش تجارت می تواند موجب تقویت قشر متوسط و اشتغال زایی شود. درحالیکه عضویت در این سازمان می تواند فواید اقتصادی زیادی برای ایران داشته باشد ایجاد تغییرات کار دشواری است. علاوه بر مشکلات مربوط به بازسازی اقتصادی ، ممکن است بعد از ملحق شدن به این سازمان از ایران شکایت شود.از بسیاری از کشورها حتی سالها بعد از پیوستن به سازمان تجارت جهانی هیچ شکایتی نمی شود اما از برخی هم بلافاصله بعد از ملحق شدن شکایت می شود. این امر می تواند برای ایران مشکل ساز باشد چون برای حل این موضوع منابع زیادی در اختیار ندارد.

عضویت در سازمان تجارت جهانی چه تاثیری بر توانایی آمریکا برای محدود کردن تجارت با ایران خواهد داشت؟

بطور کلی سازمان تجارت جهانی به اعضا اجازه نمی دهد تا با برخی از شرکای تجاری بهتر از دیگران برخورد کنند. بنابراین وقتی ایران به این سازمان ملحق شود، اگر آمریکا بخواهد تجارت با ایران را محدود کند قوانین سازمان تجارت جهانی را نقض خواهد کرد.

اگر آمریکا با محدود کردن تجارت با ایران قوانین سازمان تجارت جهانی را زیر پا بگذارد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ایران می تواند علیه آمریکا در دادگاه سازمان تجارت جهانی شکایت کند. اگر دادگاه آمریکا را مقصر بداند از آمریکا خواسته می شود تا مطابق با قانون عمل کند و یا اینکه به ایران غرامت دهد و یا اینکه به ایران اجازه داده می شود تا با اعمال محدودیتهای تجاری تلافی کند. اگر آمریکا باز هم مطابق با قانون عمل نکند وجهه اش خدشه دار خواهد شد.

آیا آمریکا گزینه های دیگری به غیر از تجارت برای مجازات ایران دارد؟

بله. آمریکا برای مجازات اعضای جدید سازمان تجارت جهانی به ابزارهای دیگری متوسل شده است. به عنوان مثال وقتی چین به سازمان تجارت جهانی پیوست کنگره نگران بود که نتواند از سیاستهای تجاری برای اعمال فشار بر چین در مورد مسائل حقوق بشر استفاده کند. بنابراین کمیسیونی ایجاد کرد که بر رفتارهای حقوق بشر چین نظارت داشته باشد. همچنین کنگره برای اعمال فشار بر روسیه اقداماتی در زمینه محدودیت صدور ویزا و مسدود کردن دارایی ها اعمال کرد.

اگر ایران بتواند به سازمان تجارت جهانی ملحق شود توانایی آمریکا برای اعمال فشار به ایران از طریق تجارت تضعیف خواهد شد. شواهد و مدارک نشان می دهد که دیگر ابزار ممکن است کارآیی لازم را نداشته باشند.

کد خبر : 315
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید