امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

کوچک‌ترین بورس‌های دنیا را می‌شناسید؟

 0
ممکن است به‌عنوان فردی که با بازارهای سرمایه سر و کار دارید حداقل یک بار نام بورس اوراق بهادار نیویورک و بورس نزدک را شنیده باشید و با نام بورس توکیو، لندن، شانگهای و توکیو آشنا باشید، اما آیا درباره بورس لوساکا، زامبیا، قزاقستان یا مغولستان اطلاعاتی دارید؟

بورس‌هاییدر دنیا وجود دارند که حتی از اندازه بازار آنها و ارزش بازار آنها خبری نداریم، شاید برای ما مهم نبوده و به این دلیل که شرکای تجاری ما محسوب نمی‌شوند از آشنایی با آنها صرفه نظر کرده‌ایم، اما همین بورس‌های کوچک می‌توانند گاهی در دنیا اتفاق‌های بزرگی را رقم بزنند.
آیا تا به حال درباره بورس مغولستان و ارزش بازار آن مطلبی خوانده‌اید؟
بورسمغولستان یکی از کوچکترین بورس‌های دنیاست که پس از آغاز به کار در سال ۱۹۹۰، هم‌اکنون دارای ۶۱۰ شرکت پذیرفته‌شده و ارزش بازاری افزون‌بر ۱/۳میلیارد دلار(تا سال ۲۰۱۲) است.
اما در این بین بورس ویتنام با عملکرد بهتری نسبت به بورس مغولستان روبه‌رو بوده و از سال ۲۰۰۰ میلادی روند رو به رشد را برای جذب سرمایه شرکت‌های آغاز کرده و هم‌اکنون دارای ۸۰۰ شرکت پذیرفته‌شده است.
بازارهای نوظهور گاهی اوقات با هدف جذب سرمایه‌گذاری خارجی و خوشنامی اقدام به تاسیس بورس اوراق بهادار می‌کنند. بیشتر این کشورهای کوچک با کمک کشورهای همسایه و با کمک شرکای تجاری، بازارهای بورس را تاسیس می‌کنند.
 اما بعضی اوقات این بورس‌های کوچک باسرمایه کم فعالیت خود را آغاز می‌کنند و در همان اندازه کوچک نیز باقی می‌مانند چرا که دلایلی معقول برای بقا در این حد و اندازه دارند.
نبود نقدینگی؛خیلی دشوار است که بازاری با نقدینگی مناسب با حداقل تعداد شرکت‌های پذیرفته‌شده راه‌اندازی کرد.
 شرکت‌هااز بازاری که با کمبود نقدینگی مواجه باشد دوری می‌کنند و درواقع این رفتار با یک مثال قابل توجیه است: نمی‌توانم شغلی پیدا کنم چون تجربه کاری ندارم، نمی‌توانم تجربه کاری داشته باشم چون هیچ شغلی ندارم.
قانون‌گذاری:قانون‌ها در بازارها متفاوت هستند. سیستم‌های بورسی که دارای قانون‌های بسیار سخت‌گیرانه هستند و بیش از حد سخت‌گیر بوده یا بیش از حد مسامحه به خرج می‌دهند شرکت‌ها را از ورود منع می‌کنند و سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهند.

 


سیاست‌ها: برای دولت‌ها بسیار راحت است که در بازارها دخالت کنند و اوضاع را به‌دست بگیرند اما این دخالت‌ها سرمایه‌گذاران را از بازار فراری می‌دهد، به این دلیل که سرمایه‌گذاران می‌دانند دولت روزانه و با هر اتفاقی سیاست‌های خود را تغییر می‌دهد و این تغییر در سیاست‌ها می‌تواند بازارها را به‌هم بریزد.
با تمام این محدودیت‌ها بسیاری از بورس‌های کوچک هنوز به حیات خود ادامه می‌دهند.
کوچک‌ترینبورس دنیا که بورس لائوس نام دارد در سال ۲۰۱۰م فعالیت خود را با کمک بورسکره‌جنوبی آغاز کرد و تا به حال تنها ۴ شرکت پذیرفته‌شده در آن فعالیت دارند. بانک تجاری لائو، شرکت جنریشن پابلیک، شرکت لائو ورد پابلیک، شرکت پترولیوم لائو در کنار بورس لائوس، یک بورس دیگر هم‌نام کوچکترین بورس دنیارا به یدک می‌کشد.
به گزارش سنا، بورس کامبوج به عنوان کوچکترین بورس فعال دنیا دارای ۲ شرکت پذیرفته‌شده است. شرکت تامین‌کننده آب دولتی و شرکتبین‌المللی گرند توئینز که درواقع یک شرکت تایوانی
 است.
در سال ۲۰۱۱ میلادی کوچکترین بورس‌های دنیا علاوه بر لائوس و کامبوج، بورس‌های موزامبیک، کامرون، کیپ ورد(کشوری در افریقا)، ارمنستان، تانزانیا، سوازیلند(یک کشور پادشاهی در جنوب افریقا)، نامبیا، سوریه و لیبی هستند.
باوجود ناآرامی‌ها در لیبی و سوریه این ۲ بورس همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند اما ریسک حضور سرمایه‌گذاران موجب کاهش اندازه این ۲ بورس شده است.


کد خبر : 304
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید