امروز 26 ام مرداد ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 17 ام ماه آگوست سال 2018 میلادی

آرامش در بازار مسکن تا پایان سال

 0
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران از ادامه ثبات و افزایش نیافتن قیمت مسکن در ۶ ماهه دوم سال ۹۴ خبر داد.
حسام عقبایی دیروز با اشاره به ادامه رکود در بازار معاملات خرید و فروش مسکن گفت: آنچه مسلم است اینکه بازار مسکن تا پایان زمستان ۹۴ دچار هیچ تغییر محسوسی نخواهد شد. وی ادامه داد: از سوی دیگر و با توجه به اینکه هم‌اکنون هیچ‌گونه ظرفیتی برای افزایش قیمت مسکن وجود ندارد، قطعا تا پایان سال بازار مسکن در وضعیت ثبات به سر می‌برد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: از سوی دیگر تسهیلات مصوب در بخش مسکن هم به دلیل عدم پوشش‌دهی مناسب و عدم پرداخت در زمان مناسب نتوانسته است تحول خاصی در بازار مسکن هم از نظر حجم معاملات و هم از نظر قیمت ایجاد کند.

وی گفت: نیاز است کنترل دقیق تری در ارائه تسهیلات بانکی به بخش مسکن صورت بگیرد، چرا که به طور قطع تسهیلات‌دهی به بخش مسکن و ایجاد رونق در این بازار نسبت به ایجاد تحرک در بخش‌هایی که اخیرا دولت به آنها تسهیلات بدون سپرده پرداخت کرده است (خودرو، کالا و...) از اهمیت و اولویت بیشتری برخوردار است. عقبایی خاطرنشان کرد: از آنجا که قیمت مسکن تابع عوامل گوناگون اقتصادی، سیاسی و ... است نمی‌توان در مورد وضعیت بازار مسکن در سال ۹۵ و ۹۶ پیش بینی دقیقی ارائه کرد.

وی افزود: طی ۶ ماه اول سال ۹۴ در شهر تهران و در کل کشور شاهد افزایش حجم معاملات مسکن بودیم، اما این افزایش هرگز به معنای ایجاد رونق در این بخش و خروج از رکود نبوده است. عقبایی تصریح کرد: با این حال و بر خلاف آنچه انتظار می‌رفت روند انجام معاملات خرید وفروش مسکن در مهرماه نسبت به شهریور ۹۴ کاهشی بود که این موضوع حکایت از ادامه رکود در بازار مسکن دارد. وی گفت: در مهرماه امسال ۱۳ هزار و ۱۳۲ مبایعه‌نامه در شهر تهران تنظیم شده این در حالی است که در شهریور ماه تعداد مبایعه‌نامه‌های تنظیم شده برابر با ۱۴۰ هزار و ۷۲۶ قرارداد بوده است.

عقبایی آمار مبایعه‌نامه‌های تنظیم شده در بنگاه‌های مسکن کشور طی مهرماه امسال را معادل ۷۷ هزار و ۴۵۳ مورد اعلام کرد که این میزان در شهریور ماه برابر با ۸۸ هزار و ۲۱۹ قرارداد مبایعه‌نامه بوده است. وی افزود: تعداد مبایعه‌نامه‌های تنظیم شده طی ۱۹ روز اول آبان‌ماه هم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. عقبایی متوسط قیمت فروش هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران را ۴ میلیون و۱۰۰ هزار تومان، هر مترمربع مسکن در استان تهران را ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و هر مترمربع واحد مسکونی در کل کشور را یک میلیون و۴۰۰ هزار تومان اعلام کرد.


کد خبر : 296
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید