امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

کمترین نرخ بهره در کدام کشورها اعمال می‌شود؟

 0
کاهش نرخ بهره بانکی فعلا منتفی است. این را از لابه‌لای اظهارات مقامات ارشد بانک مرکزی می‌توان دریافت. با این حال رییس کل بانک مرکزی و فعالان اقتصادی این منتفی شدن را مختص امروز می‌دانند و معتقدند در آینده‌ای نه چندان دور این اتفاق رخ خواهد داد. پیش از آنکه برگ‌های تقویم نشان دهد سال ١٣٩٥ از راه رسیده است.
کاهش نرخ سود بانکی در سال جاری به دلیل کاهش نرخ تورم برای دومین بار ضرورتش را آشکار کرده است.

هر چند نرخ بهره بانکی در سال جاری برای دومین بار کاهش می‌یابد که هنوز نرخ بهره بانکی در ایران بالاتر از بسیاری کشورهاست.

بسیاری کشورها نرخ‌های بهره بسیار اندکی دارند، پایین بودن نرخ تورم در این کشورها بدون تردید عاملی است که امکان پایین بودن نرخ بهره بانکی را برای‌شان فراهم کرده است.

درحال حاضر تنها در ١ کشور جهان نرخ بهره کمتر از ٠/٢٥ درصد است. طی شش ماه اخیر، کشورهایی که پایین‌ترین نرخ بهره را در بین اقتصادهای جهان داشته‌اند، تغییر چندانی در این نرخ نداده‌اند. اما افزایش احتمالی نرخ بهره بانکی در آینده نزدیک در امریکا، سرمایه‌دارانی را که در کشورهای خارجی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، مجاب خواهد کرد تا سرمایه‌های خود را به موسسات مالی امریکا منتقل کنند.

همچنین، افزایش نرخ بهره بانکی در یک کشور، سرمایه‌گذاران خارجی را ترغیب می‌کند تا در پرداخت وام مسکن سرمایه‌گذاری کرده یا پول خود را در حساب‌های بانکی آن کشور پس‌انداز کنند. ١٠ کشور جهان پایین‌ترین نرخ بهره در جهان را به خود اختصاص داده‌اند که وضعیت اقتصادی‌شان البته تفاوت‌های چشمگیری با ایران دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد ایران به دلیل ساختار اقتصادی‌اش و وابستگی به نفت با بالا بودن نرخ تورم روبه‌روست. نرخ تورم در ایران از بالای ٤٠ درصد به محدوده ١٥ درصدی رسیده است. بسیاری معتقدند در این مرحله نرخ تورم به پوسته سخت رسیده و دستیابی به نرخ تورم تک رقمی با مشکلات فراوانی روبه‌روست.

کمترین
کد خبر : 262
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید