امروز 30 ام تیر ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 21 ام ماه جولای سال 2018 میلادی

بانک مرکزی صادرکنندگان را شارژ ارزی کرد

 0
بنابر اعلام مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، بانک مرکزی در آستانه روز ملی صادرات ۲۰۰ میلیون دلار به حساب این صندوق واریز کرد.
سیدکمال سیدعلی در گفتگو با خبرنگار مهراز موافقت برای اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار به صندوق ضمانت صادرات ایران بابت افزایش سرمایه خبرداد و گفت: در آستانه روز ملی صادرات، روز یکشنبه هفته جاری بانک مرکزی افزایش ۲۰۰ میلیون دلاری سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران را پرداخت کرد و به این ترتیب، صادرکنندگان بیشتری می‌توانند زیر چتر حمایتی برای ضمانت صادرات‌شان قرار گیرند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: ضرورت آینده کشور این است که دستگاه‌های حامی صادرات و بنیه صادراتی کشور تقویت شود، چراکه صادرات موتورمحرک اقتصاد کشور است و با تامین مالی از سوی سیستم بانکی و بانک توسعه صادرات، در کنار پوشش‌های بیمه‌ای می‌توان حرکت خوبی را اجرایی کرد.  

وی تصریح کرد: در دنیا همین راه را موسسات بیمه‌ای معتبر طی کرده‌ و توانسته‌اند پوشش‌های خوبی را برای صادرکنندگان در نظر گیرند که منجر به افزایش و رونق صادرات شده، این درحالی است که صادرکنندگان با تکیه بر این پوشش‌های بیمه‌ای می‌توانند کالاهای صادراتی خود را نسیه بفروشند و بدون دغدغه، پول خود را از بانک به محض فروش کالا دریافت کنند.  

سیدعلی اظهار داشت: کشورهایی که هم اکنون بازار هدف صادراتی ایران هستند، پرریسک است و بنابراین باید صادرکنندگان برای پوشش این ریسک، از بیمه‌های صندوق ضمانت صادرات استفاده کنند، این در حالی است که در دوره ای،عراق ۱۵۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشت و به راحتی خریدهای خود را از ایران انجام داده و پروژه‌های فنی و مهندسی را با کمک شرکت‌های ایرانی انجام می‌داد اما هم اکنون با سقوط قیمت نفت به ۵۰ دلار، بسیاری از مطالباتمعوق پیمانکاران ایرانی در عراق، معوق شده است که بر این اساس، اگر صادرکنندگان کار خود را تحت پوشش صندوق ضمانت صادرات ایران قرار می‌دادند، اکنون مشکل‌شان بابت عدم دریافت مطالبات از دولت عراق، به اندازه کنونی حادنبود.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خاطرنشان کرد: البته دولت ایران به منظور کمک به صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، ۲۰۰ میلیون دلار دیگر نیز دراختیار بانک توسعه صادرات ایران قرار داده است تا بتواند به شرکت‌های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی ارایه دهد.  


کد خبر : 242
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید