امروز 27 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 18 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

تامین مالی ارزان صنایع در بازار سرمایه

 0
کیمیا بامدادیان- گروه اقتصاد: تامین مالی واحدهای اقتصادی همواره یکی از دغدغه‌های صنعتگران و تولیدکنندگان کشور به شمار می‌آید، از نظر بیشتر این فعالان اقتصادی، بانک‌ها تنها نهادهای تامین مالی به‌شمار می‌روند.

زیرا بنگاه‌های اقتصادی فعال در کشور اطلاعات و آگاهی لازم از شیوه تامین مالی از طریق بازار سرمایه را ندارند، همین امر موجب شده تا در گام نخست تقاضای خود را روی میز بانک‌ها قرار دهند و از طریق سیستم بانکی اقدام به تامین منابع مورد نیازشان کنند.
در همین راستا نیز در چند روز گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: باوجود اینکه برای تامین منابع مالی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی نمی‌توان فقط از بازار سرمایه استفاده کرد اما ارائه بسته‌هایپیشنهادی برای سازوکار استفاده از بازار سرمایه می‌تواند بخشی از نیاز صنعت را برطرف کند.
کارشناسان بازار سرمایه تامین مالی بخشی از صنایع را از طریق بورسگامی مثبت در جهت بهبود وضعیت مالی بنگاه‌های اقتصادی می‌دانند اما در اینراستا به برخی از خلأهایی که باعث تحقق نیافتن این امر در این مدت شده، اشاره می‌کنند و در این رابطه به ارائه راهکارهایی برای فعال‌کردن بازار سرمایه در بخش تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی می‌پردازند.

 طراحی ابزارهای نوین
دبیر کانون نهادهای سرمایه‌گذاری در گفت‌وگو با با اشاره به اینکه باید زیرساخت‌هایی فراهم شود تا تامین مالی از طریق بورسدر مدت‌زمان کوتاه‌تری انجام شود تا به این ترتیب شرکت‌ها برای این روش مالی تشویق شوند، اظهار کرد: از آنجایی که تامین مالی از طریق بازار پول بسیار روان‌تر انجام می‌شود، بنگاه‌های اقتصادی ترجیح می‌دهند منابع مورد نیاز خود را از این طریق تامین کنند اما به نظر می‌رسد در صورتی که روش‌هایآسان‌تر و کوتاه‌تری به وجود آید، شرکت‌های بیشتری از آن استقبال کنند.
بهروزخدارحمی به لزوم ابزارهای نوین تامین مالی اشاره کرد و گفت: با توجه به آنکه شرکت‌ها برای برطرف‌شدن نیازهای مختلف‌شان تامین مالی انجام می‌دهند، هراندازه ابزارهای متفاوت‌تری در بورس وجود داشته باشد، به همان میزان نیز استقبال بیشتر خواهد بود.
وی نبود فرهنگ تامین مالی از طریق بورسرا یکی از مشکلات در این بخش دانست و اظهار کرد: بسیاری از شرکت‌ها و بنگاه‌هایی که در بورس فعالیت نمی‌کنند با بازار سرمایه آشنایی کمی دارند وهمچنین از ابزارهای متنوع این بازار نیز آگاهی کافی ندارند.
خدارحمی به تبعیض‌های تامین مالی از طریق بازار پول و سرمایه در کشور اشاره کرد و افزود: نباید هیچ‌گونه تبعیضی بین ساختارها و عملکرد بازار سرمایه و بازار پولی در زمینه تامین مالی وجود داشته باشد.

 حذف بوروکراسی
فرهادرمضان، کارشناس ارشد بازار سرمایه نیز در گفت‌وگو با صمت به قوانین دست‌وپا گیر در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: درحال‌حاضر مقررات دشواری برای بنگاه‌ها در بورس وجود دارد و اگر قوانین افزایش سرمایه شرکت‌ها تسهیلشود و همچنین بوروکراسی و تشریفات دست و پاگیر نیز حذف شوند، بنگاه‌ها راحت‌تر می‌توانند در بورس به تامین مالی بپردازند.
وی تسریع و سرعت بخشیدن به انتشار اوراق مختلف برای تامین نقدینگی را یکی از نیازهای بنگاه‌ها برای تامین نقدینگی از طریق بازار سرمایه دانست و اظهار کرد: سرعتدر انتشار اوراق مختلف مانند صکوک، مرابحه و مشارکت می‌تواند به تامین مالی بنگاه‌های بزرگ صنعتی کمک کند.
رمضان در ادامه بیان کرد: برای آنکه بنگاه‌های بزرگ بتوانند برای تامین مالی، اوراق مورد نیاز خود را به سرعت چاپ کنند، سپس آن‌را نشر دهند و به بورس برسانند باید بانک مرکزی و سازمان بورس با آنها همکاری بیشتری داشته باشد.
رمضان تامین نقدینگی ازبورس را موجب کاهش نقدینگی در جامعه دانست و گفت: هنگامی که شرکت‌های بزرگصنعتی به تامین مالی از طریق بورس اقدام کنند، این موضوع موجب خواهد شد علاوه بر اینکه نقدینگی موجود در جامعه به سوی بازار سرمایه روانه شود، به بهبود نیاز نقدینگی بنگاه‌ها نیز بینجامد و از این طریق به کاهش میزان تورمدر جامعه نیز کمک خواهد کرد.

 روش‌های بهینه تامین مالی ارزان
مدیرسرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری نیز در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه در ۲سال اخیر تصمیم‌گیرندگان اقتصادی توجه خود را معطوف به کنترل تورم کردند، اظهار کرد: در این دوره با کنترل و احتیاط در اجرای سیاست‌های انبساطی به‌ویژه آنهایی که بی‌محابا و بدون پشتوانه منجر به افزایش پایه پولی می‌شدند، از نرخ تورم کاسته شد. محمد صابونچی با اشارهبه اینکه اگرچه کنترل تورم مزایای فراوانی داشت، گفت: این موضوع با کاهش عرضه پول منجر به بالا رفتن قیمت آن شد و به این ترتیب بانک‌ها، نهادها و بسیاری از شرکت‌ها برای تامین مالی وادار به پرداخت هزینه‌های گزاف شدند.
ویدر ادامه بیان کرد: با توجه به نیاز مبرم بسیاری از صنایع به نقدینگی برایتکمیل پروژه‌های بر زمین مانده و نیز نیاز مفرط بسیاری از شرکت‌ها به سرمایه در گردش برای به جریان انداختن هرچه بهتر فعالیت‌های اقتصادی، یافتنروش‌های بهینه به منظور تامین مالی ارزان و مطمئن‌تر باید سرلوحه فعالیت شرکت‌های نیازمند به سرمایه قرار گیرد. صابونچی با اشاره به اینکه تامین مالی از طریق افزایش سرمایه در شرایطی که تامین مالی از طریق گرفتن وام گران به‌صرفه نیست می‌تواند مد نظر قرار گیرد، گفت: شرکت‌ها باید توجه داشته باشند که سرمایه‌گذار به سادگی حاضر نخواهد بود در شرایط رکودی از سود بالای بدون ریسک بانکی یا اوراق مشارکت چشم‌پوشی کرده و وجوه خود را دراختیار شرکت‌های نیازمند نقدینگی قرار دهد.

 لزوم حمایت از بورس
صابونچیبا اشاره به اینکه بورس به عنوان شفاف‌ترین، نقدشونده‌ترین و کاراترین بازار در سراسر دنیا می‌تواند بهترین محل برای تامین مالی باشد، به لزوم حمایت از بورس به عنوان یکی از راه‌های افزایش تامین نقدینگی اشاره کرد و گفت: سازمان‌ها و نهادهای حاکمیتی و در راس آنها وزارتخانه‌های اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، رفاه و نفتباید با حمایت همه‌جانبه و شناساندن هرچه بیشتر بورس به شرکت‌ها و عموم مردم در جهت عمیق‌تر شدن بازار سرمایه کمک کنند و شرکت‌ها و مردم را به اینسمت سوق دهند.
صابونچی در ادامه بیان کرد: با گسترش و عمیق‌تر شدن هر چه بیشتر بازار سرمایه کشور شاهد تامین مالی ارزانتر، متنوع‌تر و منعطف‌ترینسبت به تامین مالی صرف از وام‌های بانکی و نیز مشارکت دادن عموم مردم در ریسک و بازده محتمل آتی در صنایع و شرکت‌های گوناگون خواهیم بود.


کد خبر : 239
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید