امروز 28 ام شهریور ماه سال 1397 خورشیدی مصادف با 19 ام ماه سپتامبر سال 2018 میلادی

آمادگی ایران برای سوآپ نفت و گاز روسیه

 0
وزیر نفت از اعلام آمادگی ایران به منظور سوآپ نفت و گاز روسیه خبر داد و اعلام کرد: از سال ۲۰۱۷ میلادی توازنی بین عرضه و تقاضای نفت در بازار جهانی به وجود خواهد آمد.
به گزارش خبرگزاری مهر،بیژن زنگنه در جمع خبرنگاران درباره اینکه آیا در دیدار با وزیر انرژی روسیه درباره قیمت مناسب نفت در بازارهای جهانی صحبتی شده است، گفت: روسها از قیمتهای فعلی نفت راضی هستند و می گویند با اینکه این قیمت به ما فشار وارد می کند ولی رضایت بخش است.

وزیر نفت با بیان اینکه آنها همچنین معتقدند نباید در بازار نفت دخالت خارج از طبیعت بازار انجام شود که این دیدگاه سنتی روسیه است، تصریح کرد: وزیر انرژی روسیه می گوید چون روسیه افزایش تولیدی که منجر به مازاد عرضه در بازار شود، نداشته است و دیگران افزایش تولید داشته اند؛ بنابراین باید برای اقتدار بازار نفت این گروه تلاش کنند.

این عضو کابینه دولت تاکید کرد: در مجموع روسها معتقد بودند باید بازار را به حالت طبیعی خود واگذار کرد.

وزیر نفت درباره اینکه چشم انداز بازار نفت را چگونه می بینید، به مازادروزانه یک میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه ای نفت در بازار اشاره کرد و اظهار داشت: رشد اقتصاد جهانی از آنچه پیش بینی شده کمتر بوده است، ضمن اینکه چیندچار مشکلات غیرقابل پیش بینی در اقتصاد خود شده است؛ در واقع هم اکنون همدر طرف عرضه و هم در طرف تقاضا مشکل وجود دارد و این برآیند قیمتهای فعلی نفت را رقم زده است.

وی درباره اینکه برآورد شما از قیمت جهانی نفت چه رقمی است، یادآور شد: برآورد بسیاری این است که فشار بر قیمت ها کماکان در سال ٢٠١٦ میلادی باقی خواهد ماند و احتمال می رود از نیمه دوم سال ٢٠١٦ و بعد در سال ٢٠١٧ تعادل میان عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی ایجاد خواهد شد،  البته اگر تصمیماتی برای مدیریت بازار از جانب اوپک به صورت مستقل و یا با همکاری غیر اوپک اتخاذ شود.

زنگنه افزود: در اجلاس آتی اوپک در این زمینه بحث خواهیم کرد.

وزیر نفت در ادامه درباره محور مذاکره با وزیر انرژی روسیه با بیان اینکه آنها برای فعالیت در بخش نفت و گاز ایران ابراز علاقه کردند، افزود: محور این مذاکرات در چند زمینه بوده است؛ بخشی از آن مربوط به قراردادهای جدید برای توسعه میدان های نفتی و گازی (چه میدانهای جدید و چه میدانهای درحال بهره برداری) بود که بر این اساس قرار است شرکتهای روسی در کنفرانس معرفی قراردادهای جدید نفتی که در تهران برگزار می شود، حضور پیدا کنند.

وی افزود: البته در این بخش شرکتهای روسی پیش از این نیز مذاکراتی با مدیران بخش نفت داشته اند و اطلاعات بیشتر را برای همکاری دریافت کردند.

زنگنه بخش دیگر مذاکرات امروز را در حوزه ارائه خدمات یا کالا در حوزه صنعت نفت عنوان کرد و گفت: به شرکتهای روسی توصیه شده است در این زمینه با شرکتهای صاحب صلاحیت ایرانی شریک شوند و با ثبت شرکت در ایران اقدام به انجام کار مشترک کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه ایران از شرکتهای روسی برای حضور در بخش پایین دستی نفت مانند پالایش و پتروشیمی دعوت کرده است، محور آخر مذاکرات را سوآپ عنوان کرد و افزود: هر دو کشور در این زمینه امکانات خوبی دارند.  ایران می تواند از روسیه در شمال ایران گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی دریافت کند و در جنوب به مشتریان روسیه گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی تحویل دهد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه مذاکراتی درباره روابط چند جانبه، همکاری اوپک و غیر اوپک و برگزاری اجلاس آتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران انجام شده است، خاطرنشان کرد: افق توسعه همکاری های میان دو کشور در حوزه نفت و گاز بسیار روشن است و امیدواریم بتوانیم به قراردادهای خوبی در این حوزه ها برسیم.


کد خبر : 152
اشتراک:

نظرات کاربران

    نظری برای این خبر ثبت نشده است

نظر خود را بیان کنید